Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Send Message

Add post

Giriş

Kayıt Ol

Bu siteye kayıt olmayı kabul eden kişi yada kişiler tüm şartları okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

Bir sayfayı sitenizden nasıl düzgün bir şekilde silebilirsiniz?

Bir sayfayı sitenizden nasıl düzgün bir şekilde silebilirsiniz?

Dikkat: Sildiğiniz her içerik sitenizi biraz biraz itibarsızlaştırır. Bunun için sitenizde 100 sayfa içerik varsa ve bunun 50 sayfasını silecekseniz otomatik olarak siteniz damgalanacaktır. _?=)(/&%%&/()= Tamamen silmek yerine içeriklerinizi 1. yeniden düzenleyin, 2. başka bir url ye yönlendirin 3. yada son çare olarak silin.

Sitenizden bir sayfa (veya gönderi) sildiğinizde, bir veya daha fazla URL’yi de silersiniz. Bu eski URL, ziyaret edildiğinde, genellikle Google veya kullanıcılarınız için pekte iyi olmayan ‘404 bulunamadı’ hatası verir. Gerçekten olmak istediğin şey bu mu? Silinen sayfayı başka bir sayfaya yönlendirebilir veya belki – sitenizden gerçekten içeriğin silinmesini istiyorsanız –  410 kodu uygulamak daha iyi bir fikir olacaktır. Bu yazımda sahip olduğunuz seçenekleri ve bunların nasıl uygulanacağını anlatacağım.

Ayrıca sizlere anlatmak istediğim yönlendirme eklentisi ve seo eklentisi olan WordPress seo premium eklnetisi ile 301, 410 yönlendirmelerini veya içeriği sitenizden nasıl tamamen sileceğinizi anlatacağım.

Bir site de ne kadar çok kırık (ölü) link varsa arama motorlarının gözünde o site o kadar aşağı düşer. Tabiri caizse sitenizin itibarı günden güne sıfırlanır. Bizlerde emek verdiğimiz sitelerimizin değer kaybetmemesi ve çöp site durumuna düşmemesi için sitelerimizin itibarını ayakta tutmak için bazı hatalardan kaçınmalıyız. Bu hataların en büyüğü ise bence siteden bir yazıyı silmemiz gerektiğinde direk yazıyı çöpe taşımak oluyor.

WordPress Yoast SEO Premium‘un silinmiş yayınların yönlendirilmesini kolaylaştıran harika bir yönlendirme yöneticisi olduğunu biliyor muydunuz ? 

Bir sayfayı tamamen silmek yönlendirmek veya ?

Çalışmanız gereken ilk şey, sildiğiniz içeriğin sitenizde başka bir yerde bir eşdeğeri olup olmadığıdır. Bunu şu şekilde düşünün: Sildiğiniz sayfanın bağlantısını tıklarsam, sitenizde aradığım bilgileri veren başka bir sayfa var mı? Bağlantıyı izleyip gelen ziyaretçilere sildiğiniz yazı veya bezer içerik sunabilecek başka bir yazı/sayfa varsa, silinen URL’yi alternatif sayfaya yönlendirmelisiniz.

Sitedeki İçeriği Silmeden Yönlendirme Oluşturma

Birkaç yönlendirme türü vardır, ancak  301 yönlendirmesi  kalıcı yönlendirme denilen şeydir ve bu silinen sayfa URL’sini başka bir URL’ye yönlendirirken kullanmanız gereken şey budur. 301 yönlendirmesi kullanmak, Google’ın ve diğer arama motorlarının, eski URL’nin bağlantı değerini ziyaretçilerinizi yönlendirdiğiniz URL’ye atayacağı anlamına gelir.

İçeriği Tamamen Silme

Sitenizde bu bilgilere gerçekten alternatif bir sayfa yoksa, o sayfayı silmek mi saklamakmı eya geliştirmek mi daha iyi olup olmadığını kendinize sormanız gerekir. Ancak silmek istediğinizden kesinlikle eminseniz, uygun HTTP başlığını gönderdiğinizden emin olun: ‘410 içerik silindi’ başlığı.

404 ve 410 HTTP başlıkları

Bir 404 ve 410 bilgisi arasındaki fark basittir: 404 “içerik bulunamadı”, 410 “içerik silinmiş” anlamına gelir ve bu nedenle daha belirgindir. Bir URL 410 döndürürse, Google, URL’yi kasıtlı olarak kaldırdığınızdan emin olduğunu bildiğinden, bu URL’yi dizininden çok daha erken çıkarması gerekir.

Yoast SEO Premium  WordPress eklentisi 410 başlıklarını ayarlamayı sağlayan yönlendirmeler modülüne sahip. Herhangi bir yönlendirme türünü ayarlayabilir ve hatta Google Arama Konsolu’na bağlanabilir, böylece hataları doğrudan WordPress panelden düzeltebilirsiniz.

410 içerik silinmiş başlığın sunulmasıyla ilgili sorun, Google’ın bunun için desteğinin eksik olmasıdır. Elbette, 410’a hizmet veren sayfaları dizininden daha hızlı silecek, ancak Google Arama Konsolu, 410’ları “Bulunamadı” tarama hataları altında, 404’ler gibi rapor edecek.

Sitenizden bir içeriği direk sildiğinizde yoast seo premium eklnetisi size anında bildirim yapacak ve yaptığınız hatayı size bildirecektir. Örnek olarak eklediğim resmi inceleyebilirsiniz.

yoast wordpress premium 404 410 301 yönlendirmeleri

yoast wordpress premium 404 410 301 yönlendirmeleri

 

Bir sayfayı silerken 404 hatalarını önleme

Sitenizden bir veya daha fazla gönderi veya sayfa sildiğinizde, genellikle 404 hatası oluşur. Sitenizde belirli bir etiketi olan tüm yayınları sildiğinizi varsayalım. Bu etiket artık boş,  URL’sine tıklandığında 404 hatası verecek. Bu yüzden tamamen silmek yerine başka bir yazıya veya sayfaya yönlendirme kullanmanız kesinlikle daha iyi olacaktır.

Hakkında YöneticiMaster

Yazar/Yönetici. 02.02.1984’te Mersin de doğdu. Mersinde Liseyi bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girdi.Blog yazma işine 2001 yılında başladı ve bir çok başarılara imza attı. Tabi blog bazında başarı denince hit ve adsense kazancı başta olmak üzere diğer kazançlar akla gelir. Bu gün bazı sitelerinde 20k tekil hiti görmüş birisi olarak adsensepanel.com'u ziyaret ederek sitemizi şereflendiren sizlere adsense hakkında tüm bildiklerini anlatarak yardımcı olmaya çalışıyor.

Beni Takip Et

Leave a reply