Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link and will create a new password via email.

Send Message

Add post

Giriş

Kayıt Ol

Bu siteye kayıt olmayı kabul eden kişi yada kişiler tüm şartları okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.

WordPress Ortam Yükleme, Resim Upload Hataları ve Çözümü

WordPress Ortam Yükleme, Resim Upload Hataları ve Çözümü

WordPress Ortam Yükleme, Resim Upload Hataları ve Çözümü,wordpress ortam kütüphanesi sorunu,wordpress yüklenen resim görünmüyor,wordpress yükleme sırasında bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyin,wordpress ortam ekle çalışmıyor,wordpress hatası,wordpress ortam ayarları,wordpress logo gözükmüyor,wordpress ortam yükleme http hatası

Aşağıda tavsiye edilen uygulamaları yapmadan önce gerekli yedeklemeleri yapınız.

Merhaba arkadaşlar bu konuda özellikle başlık açmak istedim çünkü en büyük forumlarda bile bu konuda aradığı cevabı bulamayan bir çok arkadaşa rastladım. Bende bu sorunu hostumu vds’e taşıdıktan sonra yaşadım. Ortam kütüphanesinde ki tüm resimlerin linkleri ölmüş ve hiç bir konuda resimler çıkmıyordu. Ayrıca en büyük sorun wordpress panele girdikten sonra sol tarafta ki menüler de ortam menüsü yoktu. Ftp ye girdiğim zaman uploads klasörü var ancak, site admin panele girdiğim zaman ortam diye bir yol yoktu. 

Olması Gereken

wordpress ortam yukleme upload sorunu

wordpress ortam yukleme upload sorunu

Sitede Olan

wordpress ortam yuklenemedi http hatasi

wordpress ortam yuklenemedi http hatasi

Günlerce araştırmadan sonra ve internet aleminde bu sorunun çözümünü bulamadıktan sonra kendim işe koyuldum. Bu ortam dosyasını nasıl ortaya çıkarmalıydım.

Bu sorunun asıl sebebi daha önce yüklediğim bir güvenlik eklentisinin bazı kullanıcı ayarlarını kısıtlamış olmasından kaynaklandığını biliyorum. Onun için Wp_options tablosunu ele almak gerekiyor.

WordPress Ortam Yükleme, Resim Upload Hataları ve Çözümü

Eğer wordpresste resim yüklemenize izin verilmiyor, tema değiştirmenize izin verilmiyor Eklenti yüklemenize izin verilmiyor gibi uyarılar alıyorsanız işin kaynağı direk Wp_users tablosu ile ilgili sıkıntılar var demektir. O konuyu sonraki bir yazımda anlatacağım. 

İlk olarak yaptığım işlem vereceğim linkte anlatığım gibi bir işlemdi. Bakmanızda fayda var. Geçici klasör kayıp hatası geçici çözüm.

Yukarıdaki linkte anlattığım çözüm eklenti ile yapılan çözümdür.

Şimdi asıl konumuz olan wordpress ortam dosyası yolu yok sa neler yapacağız.

Öncelikle sunucuya (host) giriş yapıp yeni bir db oluşturuyoruz. 

PhpMyadmin’e giriş yapıp yeni db ve eski görmemiz lazım. Girdik ve Gördük 😀 

Yeni db mizin wp_options tablosunu seçerek dışa aktar deyip bilgisayarımıza indiriyoruz ve yeni db ile işimiz bitiyor. Siliyoruz. Aman eski db yi silmeyin haaaa. 😀

Şimdi eski db’mizdeki wp_options toblosunu siliyoruz. Evet evet siliyoruz yanlış bir şey tarif etmiyorum sakın şaşırmayın. Sildik. 

Wp_optionsu silmenin sonuçları neler onuda belirteyim.

1- Wp_options sitemizin ayarlarını barındıran tablodur. Bu tabloyu sildiğimiz zaman site ayar mayar hiç bir şey kalmaz ama korkmayın.

2. Wp_options‘u sildiğimiz zaman sitede ki eklentilerin ayarları tamamen sıfırlanır. Cache, seo eklentisi vs. bunlarda önemli değil yaparız tekrar.

3. Wp_options‘u sildiğimiz zaman sitede ki temaların ayarları tamamen gider. site bozuk bir görüntüye bürünür. Bunun çaresi ise şu şekilde resimli göstereyim.

wordpress tema advanced kodu import export

wordpress tema advanced kodu import export

Resimde gördüğümüz gibi temanızın en alt kısmına gelip Advanced bölümünde bulunan kodu kopyalayıp, yeni bir metin belgesi oluşturarak içine yapıştırıp kaydet diyoruz. Siteyi kurtardıktan sonra bu kodları alıp import yazan yere yapıştırıp temamızı tekrar eski haline getiriyoruz.

Eski db deki wp_options tablosunu sildikten sonra içe aktar diyerek daha önce bilgisayarımıza indirdiğimiz wp_options tablosunu içe aktarıyoruz. 

WordPress admin panele tekrar dönüp f5 yaparak sayfayı yeniliyoruz. bir de bakmışız ortam yolu gelmiş. Hayırlı olsun.

Yapamayan olursa bizzat ilgilenirim arkadaşlar. Yorum bölümünden yazın bakalım. 

Son olarak eklenti tema vs tüm ayarları tekrar yapıyoruz. Gözünüzde büyütmeyin inanın 5 dk sürmez. 

Şimdi; wp_optionsu silmenin bize ne gibi faydaları var onuda anlatayım.

Bildiğiniz gibi wordpress phpMyadmin’deki tablolar da bütün ayarları barındırır ve zamanla eklenti yükle tema yükle onu yükle bunu yükle, yükle yavrum yükle db şişer 10’larca tablo olur. Yukarıda verdiğim linkte WordPress db orjinal tablolarının neler olduğunu gösterdim. Sunucunuza girdiğinizde db tablolarınızın haricinde tüm tabloları silin eğer yüklü eklentileriniz var ise onların tablolarını bırakabilirsiniz yada silebilirsiniz. Zaten yüklü eklentiler tekrar tablo oluşturur bu da temiz yeni sıfır bir tablo demektir.

 

Eğer yeni bir site kurdunuz ve ayarlarından tutunda tavsiye eklentilere kadar ne yapılacağı konusunda merak ettikleriniz var ise Şu yazıyı : Yeni site açanlar ne yapacak.

Eğer sitenizin db’sişişmiş durumda site inleye tıslaya açılıyorsa, sitenizi hızlandırmak için şu yazıyı Adsense İçin Site Hızı Artırma Teknikleri okuyabilirsiniz.

Bu konu da sorununuza çözüm bulamadıysanız  aşağıda verdiğim linkleri teker inceleyip google amcadan bilgi alabilirsiniz.

Hakkında YöneticiMaster

Yazar/Yönetici. 02.02.1984’te Mersin de doğdu. Mersinde Liseyi bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girdi.Blog yazma işine 2001 yılında başladı ve bir çok başarılara imza attı. Tabi blog bazında başarı denince hit ve adsense kazancı başta olmak üzere diğer kazançlar akla gelir. Bu gün bazı sitelerinde 20k tekil hiti görmüş birisi olarak adsensepanel.com'u ziyaret ederek sitemizi şereflendiren sizlere adsense hakkında tüm bildiklerini anlatarak yardımcı olmaya çalışıyor.

Beni Takip Et

Yorumlar ( 8 )

 1. Sizin sayenizde çok şeyler öğrendim hocam gerçekten helal olsun diyor Başka bir şey demiyorum. Resim upload konusunda uzun zamandır çözemediğim bir sorundu burada yazdıklarınızı aynen uyguladım ve sorun çözildi ne kadar teşekkür etsem az

  • Yönetici
   YöneticiÇömez
   1 Mart 2019 at 16:44

   Halis bey aslında bu sorunu yaşayan o kadar çok wordpress kullanıcıs varki iananın bu konuda yazılacak en az 3 sayfa yazı çıkar ama en özet şeklinde yazmaya çalıştım.

 2. Harika bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.Gayet ayrıntılı bilgiler. Her aradığımı buldum. Özellikle en sıkıntılı durum wordpresste WordPress Ortam Yükleme, Resim Upload Hataları ve Çözümü. Çok karşımıza çıkıyor. En ayrıntılı konu anlatımı bu olmuş bence.

 3. WordPress hakkında çok açıklayıcı bilgiler vermişsiniz. Ben blogger kullanıyorum. WordPress çok karmaşık geliyor. Ama bu bilgilerle işin daha kolaylaştığını sanıyorum. Bir arkadaşın wordpress hesabı var. Bu bilgileri kendisine ileteceğim. Teşekkürler bu detaylı bilgiler için.

  • Yönetici
   YöneticiÇömez
   1 Mart 2019 at 17:48

   WordPress’e geçiş yapmanız için çok geç olmadan sizde geçin derim. Sitelerinizden para kazanmak için mutlaka wordpress yada başka bir script denemenizi öneririm.

 4. WordPress’de kendi kendine oluşan hataların başında Ortam Yükleme ve Resim Upload Hataları yer alıyor. Benimde sitemde bu tür bir çok hata oluştu. Mesela Ortam dosyalarının görünmemesi ve yüklenen görselin FTP’de olduğu halde ortam dosyaları arasında görünmemesi bunlardan biri. Bir çok hatanın çözümünün tek bir yerde olması çok iyi olmuş. Hataları ve Çözümünü incelediğimde WordPress hakkında az bilgiye sahip olanların da rahatlıkla faydalanabileceğini düşünüyorum. Elinize sağlık.

  • Yönetici
   YöneticiÇömez
   5 Mart 2019 at 22:57

   Murat bey bu tür sorunlar yaşayanlar gerçekten çok fazla ve bir nebze katkım olduysa bundan mutluluk duyarım. Sitemizde bu tür yaşanılmış sorunların çözümlerini yazmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Leave a reply